Afera FIFA: Blatter i Platini zawieszeni! Hayatou tymczasowym prezydentem

Afera FIFA Blatter i Platini zawieszeni

Afera FIFA: Blatter i Platini zawieszeni!

Hayatou tymczasowym prezydentem

PAP, Michał Kułakowski
Komisja Etyczna Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) zawiesiła w czwartek na 90 dni prezydenta tej organizacji Josepha Blattera oraz kandydata na jego sukcesora, szefa UEFA Michela Platiniego. Tymczasowym szefem FIFA został Kameruńczyk Issa Hayatou.

„Przez 90 dni Joseph Blatter nie ma prawa reprezentowania FIFA w jakikolwiek sposób ani działania w jej imieniu” – ogłosiła FIFA w komunikacie. Według statutu FIFA 69-letni Hayatou został tymczasowym prezydentem, ponieważ jest „najstarszym wiceprezydentem w Komitecie Wykonawczym”.

Mistrz Kamerunu szefem FIFA

Hayatou od 1988 roku piastuje stanowisko prezydenta Afrykańskiej Konfederacji Piłkarskiej. Jest też członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. W młodości był mistrzem Kamerunu w biegach na 400 i 800 metrów.

W czwartek Komisja Etyczna zawiesiła na 90 dni także kandydata na sukcesora Blattera, szefaUEFA Michela Platiniego oraz Jerome’a Valcke’a, który w połowie września, w wyniku wewnętrznego śledztwa, stracił stanowisko sekretarza generalnego FIFA.

Najbardziej dotkliwa kara spotkała Koreańczyka Chung Mong-joona, byłego wiceprezydenta FIFA i kandydata na najwyższe stanowisko w światowej federacji. Komisja Etyczna zakazała mu jakiejkolwiek działalności w futbolu przez sześć lat.

Jak dodano, okres zawieszenia Blattera, Platiniego i Valcke’a może być przedłużony o 45 dni, a Chung został dodatkowo ukarany grzywną 100 tys. franków szwajcarskich.

Handel biletami, nielegalne transakcje…

Blatter jest podejrzany m.in. o podpisanie w 2005 roku niekorzystnego dla FIFA kontraktu z Karaibską Unią Piłkarską. Zarzuca mu się ponadto inne przypadki działania w sprzeczności z interesem organizacji, w tym te związane z prawami telewizyjnymi i marketingiem. Szwajcar miał również przekazać nielegalnie dwa miliony franków szwajcarskich (ok. 7,7 mln zł) obecnemu prezydentowi Europejskiej Unii Piłkarskiej Michelowi Platiniemu w okresie między styczniem 1999 a czerwcem 2002 roku.

Valcke miał być zamieszany w handel na czarnym rynku biletami na mistrzostwa świata 2014 w Brazylii. Z kolei Chung faworyzował Koreę Południową przy wyborze gospodarza mundialu w 2022 roku, którym ostatecznie został Katar.

zdzisiekmusisz

Comments are closed.