Hiszpania – Słowacja : Euro2016 przedmeczowa analiza

UEFA Euro 2016 France

Hiszpania – Słowacja

Sobota, 5 września, godz. 20:45, Estadio Nuevo Carlos Tartiere, Oviedo (Hiszpania)

Kod bonusowy: EURO2016

Jesienią minionego roku reprezentacja Słowacji pokonała w Žilinie Hiszpanię 2:1 i od tamtej pory aż do dziś niespodziewanie pozostaje liderem tabeli Grupy C. Zespół Vicente Del Bosque we wszystkich innych meczach gromadził komplet punktów, ale nawet pomimo tego traci do niepokonanych jak dotąd Słowaków trzy oczka. Hiszpanie szansę na odrobienie niewielkiej straty będą mieć jednak już w najbliższą sobotę w Oviedo.

OddsRing - zakłady bukmacherskie online

Hiszpania

Reprezentacja, która jeszcze niedawno triumfowała zarówno w Mistrzostwach Świata, jak i w Mistrzostwach Europy, o pierwszym meczu ze Słowakami chciałaby już zapomnieć. Po fatalnym błędzie Ikera Casillasa (nie odbił lecącej wprost do niego piłki po rzucie wolnym), La Furia Roja przegrywała na Słowacji już od 17 minuty. Udało jej się co prawda doprowadzić do remisu w 82 minucie, jednak chwilę później Casillas ponownie musiał wyciągać piłkę z siatki. Hiszpanie desperacko atakowali w ostatnich momentach, jednak na niewiele się to zdało.

W pozostałych meczach eliminacyjnych drużyna Del Bosque wygrała 5:1 z Macedonią, 4:0 z Luksemburgiem, 3:0 z Białorusią, 1:0 z Ukrainą i – w czerwcu bieżącego roku, w swoim ostatnim jak dotąd starciu – ponownie 1:0 z Białorusią. Pomimo tak dobrych wyników, Hiszpanie nie mogą spać spokojnie. Co prawda z grupy awansują bezpośrednio na EURO 2016 nawet w wypadku zajęcia miejsca za Słowakami, ale jak na razie ich przewaga nad trzecią w tabeli Ukrainą nie jest bezpieczna. Ukraińcy tracą do La Furia Roja zaledwie trzy oczka, a zagrają z nią dopiero w ostatniej rundzie spotkań, w październiku i to na własnym terenie. Hiszpanie na wszelki wypadek powinni więc zainkasować jakieś punkty w pojedynku ze Słowakami, aby uniknąć nerwów na finiszu kwalifikacji.

OddsRing - zakłady bukmacherskie online

Słowacja

Zespół prowadzony przez Jána Kozáka to jedyna reprezentacja obok Anglii, której nie powinęła się jeszcze noga w eliminacjach do przyszłorocznych mistrzostw. Wiadomo już, że nawet jeśli Słowacy przegrają wszystkie cztery mecze, jakie im pozostały, to i tak zagrają co najmniej w barażach. Tylko dlaczego mieliby je przegrać, skoro zmierzą się jeszcze m.in. ze słabiutkim Luksemburgiem, a także z Białorusią? Mało tego – być może Słowacy w ogóle nie będą musieli przejmować się wspomnianymi rywalami. Wystarczy, że spiszą się na nieźle w sobotę przeciwko Hiszpanom, a następnie we wtorkowym spotkaniu z Ukraińcami, czyli jedynymi innymi ekipami z ich grupy wciąż liczącymi na awans na EURO 2016.

Wydaje się, że jedynie katastrofa jest w stanie pozbawić Słowaków wyjścia z grupy i pierwszego w historii udziału w Mistrzostwach Europy. Reprezentacja z Markiem Hamsikiem, Jurajem Kucką i Martinem Skretelem w składzie jest na fali – wygrała aż dziewięć minionych meczów z rzędu. Ostatnią porażkę odniosła w maju 2014 r. w Rosji (0:1), ale nawet przed nią mogła się pochwalić trzema kolejnymi zwycięstwami. Progres widoczny jest gołym okiem, bowiem jeszcze na przełomie lat 2012 i 2013 Słowacy nie potrafili wygrać ani razu w siedmiu kolejnych meczach (w tym nawet z Lichtensteinem). Aktualna dobra passa piłkarzy naszych południowych sąsiadów sprawiła, że wylądowali oni na bardzo wysokim, 15. miejscu w rankingu FIFA.

OddsRing - zakłady bukmacherskie online

Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, że faworytami sobotniego starcia są Hiszpanie. Gracze z Półwyspu Iberyjskiego z pewnością po zaskakującej porażce na Słowacji będą mocno zdeterminowani do tego, aby udowodnić, że to im należy się pierwsze miejsce w grupie. Mimo to Słowacy nie są bez szans – to, że nie przegrali od ponad 15 miesięcy, nie może być przypadkiem. Jeśli szczęście będzie im sprzyjać w Oviedo, mogą być w stanie ponownie napsuć krwi La Furia Roja. Czy Kozák ponownie poprowadzi swoich podopiecznych do sukcesu w starciu z Hiszpanami?

Hiszpania

W, W, L, W, L

bramki 4-4

Słowacja

W, W, W, W, W

bramki 10-2, +8

Comments are closed.