Niemcy – Polska : Euro2016 przedmeczowa analiza

Niemcy Polska 2015 Frankfurt

Niemcy – Polska : Euro2016 przedmeczowa analiza

Piątek, 4 września, godz. 20:45, Volksbank Stadion, Frankfurt n. Menem (Niemcy)

Kod bonusowy: EURO2016

Biało-Czerwoni od początki eliminacji do Mistrzostw Europy 2016 przewodzą tabeli Grupy D, ale Niemcy już w piątek spróbują odebrać im pozycję lidera. Mistrzowie świata tracą do Polski tylko jeden punkt, potrzebują więc wygranej na stadionie we Frankfurcie nad Menem, aby zdetronizować podopiecznych Adama Nawałki. Polacy na jesieni udowodnili w Warszawie, że są w stanie grać z Niemcami jak równy z równym i nawet ich pokonać, ale czy uda im się to powtórzyć na terenie rywali?

Niemcy - Polska

Niemcy

Niemcy po sześciu kolejkach mają w swoim dorobku 13 punktów – o jeden mniej, niż Polska. Daje to im dwa oczka przewagi nad Szkocją i cztery nad Irlandią, czyli jedynymi pozostałymi reprezentacjami, które liczą się jeszcze w grze o awans naEURO 2016. Wszystkie te drużyny rozegrają ze sobą jeszcze po jednym bezpośrednim meczu, tak więc nadal nie można być niczego pewnym w kwestii obsady czołowych miejsc. Trudno jednak wyobrazić sobie, aby aktualni mistrzowie świata nie awansowali na Mistrzostwa Europy. Nawet, jeśli dokonają tego dopiero po barażach, zostanie to uznane za sensację.

Jedenastka Joachima Löwa od czasu ubiegłorocznego Mundialu rozegrała 10 spotkań, z czego potknęła się w połowie – przegrała trzy (w tym 0:2 z Polską) i zremisowała dwa. Biało-Czerwoni mogą skorzystać w piątek ze słabszej dyspozycji Niemców i poczynić bardzo duży krok w kierunku awansu na EURO. Mistrzowie świata co prawda w ostatnich meczach eliminacyjnych pokonali 2:0 Gruzję i 7:0 Gibraltar, jednak pamiętajmy, że byli to bardzo nisko notowani rywale. Dla odmiany, w dwóch ostatnich meczach towarzyskich Niemcy zremisowali w marcu 2:2 z Australią, a w czerwcu przegrali 1:2 ze Stanami Zjednoczonymi. Być może więc kryzys w ekipie Löwa ciągle trwa.

Niemcy - Polska

Polska

Drużyna Nawałki z bilansem bramkowym 20-3 przewodzi tabeli i pozostaje jedyną niepokonaną ekipą w Grupie D. Polakom przydałby się chociaż punkt w rewanżowym starciu z Niemcami, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że pozostali główni rywale Biało-Czerwonych, a więc Szkocja i Irlandia, grają w tym tygodniu z (odpowiednio) Gruzją i Gibraltarem i raczej odnotują zwycięstwa. Jeśli Polacy przegrają, mogą w tabeli nawet zrównać się ze Szkotami, a przy tym zostaną wyprzedzeni przez Niemców. Nerwowego finiszu eliminacji lepiej uniknąć, dlatego Nawałka powinien dodatkowo zmobilizować swoją drużynę.

 

Niemcy od zawsze byli tymi rywalami, z którymi Polakom grało się najtrudniej i którzy niemal zawsze znajdowali sposób na ogranie Biało-Czerwonych, choćby miało się to wydarzyć w ostatnich minutach meczu. Dopiero w 2014 r. Polacy przełamali się i najpierw zremisowali towarzysko 0:0 z Niemcami w Hamburgu, a później, w październiku, pokonali rywali z zachodu 2:0 na Stadionie Narodowym w Warszawie po bramkach Arkadiusza Milika i Sebastiana Mili. Widać więc, że Nawałka ma na Niemców jakiś patent. A zresztą, nie tylko na nich – pod jego wodzą Biało-Czerwoni przegrali tylko jeden z ostatnich 14 meczów, i to w dodatku towarzyski.

Niemcy - Polska

Podsumowanie

O wygraną Polski na Volksbank Stadion nie będzie łatwo. Niemcy wciąż pamiętają porażkę w Warszawie i na pewno zrobią wszystko, aby wynagrodzić ją swoim kibicom. Nie oznacza to jednak, że Biało-Czerwoni będą w piątek bez szans. W ostatnich miesiącach polska reprezentacja poczyniła duże postępy i stała się drużyną, z którą należy się liczyć. Czy Polaków stać na dobry wynik na niemieckim terenie?

Niemcy

W, L, W, D, W

bramki 13-4, +9

Polska

D, W, D, D, W

bramki 13-3, +10

Comments are closed.