Nowa ustawa hazardowa? Raczej nic z tego nie będzie

2016-05-17_221702

 

W dzisiejszym programie PolsatNews „Tak czy Nie” o projekcie propozycji nowej ustawy hazardowej rozmawiali Jacek Żalek, wiceprzewodniczący klubu PiS i polityk Polski Razem (pomysłodawcy zmian w ustawie hazardowej) oraz Robert Rutkowski, terapeuta uzależnień.

Program podsumował były poseł Artur Robert Górczyński :

2016-05-17_220117

No to się Żalek nagadał w polsatnews.pl Zupełnie bez wiedzy! Zero znajomości tematu, ogólniki… niestety tego się spodziewałem… Nic tylko wierzyć, że jednak wprowadzą projekt PiS (jeśli to prawda,że to różne projekty)

Nowa ustawa hazardowa? Raczej nic z tego nie będzie w najbliższym czasie. Najprawdopodobniej jest to tylko badanie nastrojów społecznych. Niestety,dalsze funkcjonowanie obecnej ustawy antyhazardowej przynosi podobny skutek jak prohibicja dotycząca alkoholu w USA w latach 20

Krzysztof Stanowski na Twitterze:

2016-05-17_220558

…ale po wczytaniu się jest to nieźle zamaskowana obrona obecnego stanu rzeczy(…) postaram się coś jutro przygotować. Ale ten projekt jest w interesie obecnych buków z PL i nikogo więcej.

 

oraz równie ciekawy wpis Bartłomieja Orzeł,który pomagał w przygotowaniach propozycji Polski Razem dot. nowej ustawy hazardowej :

 raczej nie planujemy tutaj zmian. Środowisko bukmacherow potwierdziło że obecne rozwiązania licencyjne są ok (…) Plan jest taki, że jeszcze kilka miesięcy potrwają konsultacje społeczne, a potem 3-m vacatio legis

 

Fakt.pl:

Koalicjant PiS, Polska Razem zapowiada zmiany w ustawie o grach hazardowych. Restrykcyjne przepisy miałyby zostać złagodzone, szara strefa ujarzmiona, a budżet zasilony miliardami złotych podatku. Okazuje się jednak, że projekt Jarosława Gowina został przygotowany bez konsultacji z legalnie działającymi zakładami bukmacherskimi. Poza tym nie jest jedyny.

Jest jednak jedno „ale”. Jak mówi w rozmowie z Rzeczpospolitą Mateusz Juroszek, prezes STS, nadal nie przedstawiono gotowych zapisów projektu. A sposób jego powstawania budzi niepokój branży. Wygląda na to, że pomysłów nie konsultowano z żadnym legalnym przedstawicielem branży, a tylko z Europejskim Stowarzyszeniem Gier i Zakładów, które działa w szarej strefie.

Juroszek podkreśla, że firmy działające w szarej strefie, a więc na niekorzyść polskiej gospodarki, powinny zapłacić dodatkowe „wkupne”, by stać się legalnymi. Być może tak też się stanie. Okazało się bowiem, że projekt Gowina nie jest jedynym. Własną, kompleksową wersję zmian w ustawie hazardowej przygotowuje już Ministerstwo Finansów. Ma zostać przedstawiona w ciągu najbliższych tygodni.

 

W najbliższym czasie resort finansów przedstawi pakiet ustaw regulujący rynek hazardu i pakiet dotyczący uszczelnienia poboru podatku VAT – zapowiedział we wtorek minister finansów Paweł Szałamacha podczas sprawozdania z półrocznej działalności resortu.

Poprzedni wpis: Wicepremier Jarosław Gowin zaprezentował dziś projekt nowej ustawy hazardowej o Zakładach Wzajemnych i niektórych grach losowych

 

Comments are closed.